hasło
Nazwa
BEZPŁATNA INFOLINIA : 800 493 494
Polska Unia Onkologii

Jak walczyć z rakiem trzustki

13 Listopada 2014

W czwartek 13 listopada obchodzimy pierwszy światowy Dzień Chorych na Raka Trzustki. Dzisiaj zostaną uruchomione dwie infolinie oraz specjalna strona internetowa poświęcona temu nowotworowi.

Dwie infolinie - psychoonkologiczna i lekarska - skierowane są do wszystkich, którzy szukają pomocy psychologa lub informacji na temat raka trzustki. Czynne będą w czwartek w godzinach 8-20 (linia psychoonkologiczna: +48 694 005 664, lekarska: +48 534 652 672). 

13 listopada rusza też nowa strona internetowa poświęcona m.in. rakowi trzustki:  www.twojatrzustka.pl

W Polsce Dzień Chorych na Raka Trzustki zorganizowany został z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii oraz organizacji pacjenckich zrzeszonych w ramach projektu "Wspólna droga". - Rak trzustki to bardzo ciężka choroba z poważnym rokowaniem. Tylko nielicznym pacjentom udaje się przeżyć więcej niż rok od momentu jej wykrycia - mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii. - Przez ostatnie 40 lat nie poprawiły się wskaźniki przeżywalności pacjentów. Dlatego wraz ze "Wspólną drogą" rozpoczynamy działania edukacyjne zmierzające do budowania wiedzy na temat raka trzustki i świadomości problemów związanych z tą chorobą. To nie tylko poważny problem medyczny dla współczesnej onkologii, ale również wielkie wyzwanie społeczne i etyczne. 

- Uważamy, że Polakom brakuje wiedzy na temat czynników ryzyka, profilaktyki, diagnostyki i możliwości terapeutycznych w raku trzustki - dodaje Jacek Gugulski, prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na PBS, które wspiera chorych na raka trzustki i ich bliskich. - Właściwa edukacja może podnieść świadomość na temat tego, jak żyć z chorobą i jak radzić sobie z różnymi problemami, które mogą się pojawić w trakcie choroby. 

Dostępne dane wskazują, że 15-20 proc. pacjentów z rakiem trzustki kwalifikuje się do leczenia operacyjnego, ale zaledwie 20 proc. z nich przeżywa okres pięciu lat od momentu rozpoznania. Średnia oczekiwana długość życia po rozpoznaniu przerzutowego lub zaawansowanego raka trzustki wynosi ok. sześciu miesięcy. Do obecnie dostępnych metod leczenia należą: zabieg operacyjny, chemioterapia, radioterapia i nowoczesne leki przeciwnowotworowe.

wyborcza.pl, 12,11.2014