hasło
Nazwa
BEZPŁATNA INFOLINIA : 800 493 494
Polska Unia Onkologii

Projekt zmian w systemie opieki onkologicznej w Polsce

20 Marca 2014

Kompleksową propozycję zmian w systemie opieki onkologicznej w Polsce przygotowały
w ostatnich 3 miesiącach 4 organizacje: Fundacja Watch Health Care (WHC),
Central & Eastern Society of Technology Assessment in Health Care (CEESTAHC), Panel Ochrony Zdrowia (POZ) oraz Polska Unia Onkologii (PUO).

Merytoryczne zagadnienia zostały przedstawione z perspektywy pacjenta, chorego onkologicznie. 

"Chorym na choroby nowotworowe, podobnie jak cierpiącym na choroby nienowotworowe, najbardziej zależy na DOSTĘPNOŚCI i JAKOŚCI świadczeń zdrowotnych. Kompleksowość jest pojęciem, które dotyczy obydwu wymienionych, zarówno dostępności, jak też jakości i spaja obydwa obszary. Najważniejsze zmiany systemowe obejmują podejścia „ewolucyjne” oraz tzw. podejście „rewolucyjne”, które zakłada bardzo szybkie wprowadzenie tych zmian.
Generalnie sugerujemy przejście na rozliczenia świadczeniodawców onkologicznych z płatnikiem za tzw. raporty onkologiczne (RO). Każdy świadczeniodawca mógłby być rozliczany za RO, jeśli to on zatrudniałby tzw. lekarzy prowadzących – przy czym nie wszystkie świadczenia musiałby wykonywać samodzielnie. Raporty onkologiczne wymusiłyby kompleksowość leczenia i prowadzenie chorego w systemie.
Informacje RO zbierane byłyby na zasadach rejestru zgodnego z GRP. Z czasem pozwoliłyby na faktyczne finansowanie świadczeniodawców zgodnie ze zweryfikowanym w Polsce DRG/JGP" - postuluje Krzysztof Łanda, prezes Fundacji WHC.

"Inną ważną zmianą jest wskazanie świadczeń pierwszej potrzeby, które nazwaliśmy świadczeniami I i II poziomu referencyjnego. Do tych świadczeń o najlepszym stosunku kosztu do uzyskiwanego efektu nie może być kolejek, powinny być bardzo dobrze wycenione i kontraktowane bez limitu, a z czasem wykonywane bez żadnych kontraktów (podlegałyby niemniej kontroli jakości). Takie priorytetowe świadczenia z całą pewnością powinny być finansowane w pierwszej kolejności przez płatnika.
Do realizacji powyższych trzeba stworzyć dobrze funkcjonujący system zapewniania jakości. Warto przy tym pamiętać, że system zapewniania jakości kosztuje, ale brak takiego systemu kosztuje znacznie więcej.
Dzięki proponowanym zamianom można uczynić system opieki onkologicznej w Polsce przyjaznym dla pacjenta, przy zachowaniu stabilności.
Mamy nadzieję, że zaproponowane rozwiązania będą stanowić konstruktywny wkład w szeroką dyskusję systemową, która się toczy" - dodaje Krzysztof Łanda.

www.portalemedyczne.pl, 20.03.2014 r.