– Nie wolno dać się zbyć. Wcześnie wykryta choroba nowotworowa daje potencjał, że można chorego wyleczyć całkowicie. Jeśli z jakimś niepokojącym objawem zgłosimy się do lekarza, to powinno być tak, że najpierw zapala się czerwona lampka: „wyklucz nowotwór, a potem zajmuj się diagnozowaniem innych chorób” – mówi dr Janusz Meder. Prezes Polskiej Unii Onkologii będzie jednym z uczestników konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.
Według prezesa Polskiej Unii Onkologii, najważniejsze jest wstępne diagnozowanie.
Jak podkreśla, jeśli pacjent zauważa coś niepokojącego, warto, żeby szybko udał się do lekarza i domagał od niego dodatkowych badań. – Złota zasada 2-3 tygodni. Jeśli coś budzi nasz niepokój, np. powiększone węzły chłonne, nieprawidłowe krwawienia, czy zmiany u kobiet w piersiach to – jeśli zgłosimy się z tym do lekarza – zapala się czerwona lampka: „wyklucz nowotwór, potem zajmuj się diagnozowaniem innych chorób”.
Trzeba być niepokornym pacjentem, nie dać się zbyć. Wcześnie wykryty nowotwór daje potencjał, że chorego można wyleczyć całkowicie – wyjaśnia dr Meder.
Uważa, że nawet późne zgłoszenie się do lekarza daje nadzieję. – W związku z postępem wiedzy nie należy tracić nadziei. Nawet, jeśli choroby nie możemy wyleczyć, może ona mieć charakter przewlekły, można z nią przez wiele lat żyć – podkreśla.
Wywiad TVP Info 30.01.2014