hasło
Nazwa
BEZPŁATNA INFOLINIA : 800 493 494
Polska Unia Onkologii

7. edycja kampanii „Pokonać raka”

Pokonać raka – Pacjent w centrum uwagi

Zapraszamy do zapoznania się z siódmą edycją ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Pokonać raka” wydawnictwa Medical Media Solutions której Polska Unia Onkologii ma zaszczyt być Partnerem.

Specjalnie dla Państwa publikacja „Pokonać Raka”, która ukazała się 20 września wraz z dziennikiem „Rzeczpospolita” dostępna jest online: http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/09/Pokonac_raka_7.pdf

Współczesna medycyna zapewnia nam wiele skutecznych metod leczenia. Nie powinniśmy jednak zapominać o profilaktyce i edukacji oraz o umiejętności wczucia się w niezwykle silne emocje, jakie są udziałem pacjenta dotkniętego chorobą nowotworową, Z tego też powodu 7. edycja kampanii „Pokonać raka” przebiega pod hasłem: „Pacjent w centrum uwagi”. Publikację otwiera wywiad z prof. nadzw. dr. hab. n. med. Jackiem Fijuthem, Prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. W rozmowie poruszane są ważne kwestie onkologiczne, a wśród nich: dostęp polskich pacjentów do nowoczesnych terapii, radykalna zmiana roli pacjenta w procesie leczenia oraz wyjątkowa relacja pacjent-lekarz. „Podstawą relacji pomiędzy lekarzem a pacjentem jest dobra, efektywna komunikacja, oparta na zaufaniu, empatii, wzajemnym słuchaniu i adekwatnym reagowaniu” - tłumaczy dr n. med. Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii. „Nowoczesna opieka medyczna ma wymiar ho­listyczny, poza wymiarem fizycznym obejmuje również psychiczny, społeczny i duchowy” – dodaje dr n. med. Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie.

Nowotwór nerki – nowe możliwości leczenia

Jednym z głównych tematów tej edycji jest sytuacja polskich pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki. W zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Onkologicznego znalazły się nowe przełomowe terapie, które są nadzieją dla pacjentów, u jakich leczenie pierwszej linii zakończyło się niepowodzeniem. O tym czym jest rak nerki oraz dlaczego trapie te są tak wyczekiwane przez polskich pacjentów rozmawiamy z dr. n. med. Pawłem Nurzyńskim z Kliniki Onkologii i Hematologii CSK MSWiA w Warszawie.

Ból nowotworowy – choroba przewlekła

Ból należy do najczęstszych i najbardziej dokuczliwych objawów wielu chorób, w tym choroby nowotworowej i innych nieuleczalnych chorób przewlekłych. Bardzo ważne jest by pacjent miał świadomość, że jeżeli powoduje on niepotrzebne cierpienie, to mamy prawo do specjalistycznego leczenia przeciwbólowego. Dr n. med. Aleksandra Kotlińska-Lemieszek z Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wyjaśnia jakie można podjąć kroki, aby zapewnić pacjentom troskliwą wszechstronną opiekę i życie bez niepotrzebnego bólu.

Rak piersi - wybór opcji leczenia

Zaawansowany rak piersi to choroba przewlekła, która często wymaga długotrwałego leczenia. Oczywiście bardzo ważna jest sama skuteczność terapii, ale i jakość życia chorej w trakcie jej trwania. Na pytania Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, organizatora kampanii „Jest jak Jest – Mam Wybór!” odpowiada dr Katarzyna Pogoda z warszawskiego Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety wciąż mają niską świadomość doty­czącą raka piersi. Pacjentki muszą rozumieć, z czym się zmagają i na jakie wsparcie mogą liczyć, dlatego w edukacyjnym artykule Elżbieta Kozik, Prezes organizacji Polskie Amazonki Ruch Społeczny odpowiada na najczęstsze pytania, jakie nurtują kobiety w obszarze raka piersi.

Pacjent w centrum uwagi

W gąszczu biurokratycznych przepisów często zapominamy, że w walce z rakiem to pacjent jest najważniejszy. Dlatego dziś zapytaliśmy ekspertów od lat działających dla polepszenia opieki onkologicznej w Polsce o najważniejsze kwestie, które sprawią, że pacjent będzie w centrum uwagi. Rzetelnego głosu w tym temacie udzielili: Krystyna Wechmann, Prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych; Elżbieta Majewska, Polskie Amazonki Ruch Społeczny; Jarosław Gośliński, redaktor naczelny portalu zwrotnikraka.pl.

A na pytania, dlaczego odżywianie organizmu powinno być podstawą walki z chorobą nowotworową odpowiada nam w edukacyjnym artykule mgr Konrad Tomaszewski, dietetyk i fizjolog.  

Kampania ma wspierać, edukować oraz zachęcić do dyskusji na temat profilaktyki, diagnostyki oraz nowoczesnych metod leczenia. Serdecznie zapraszamy do lektury. Wszystkie artykuły dostępne są w wersji online na www.dbajozdrowie.info oraz specjalnie dla Państwa publikacja jest do pobrania w wersji pdf: http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/09/Pokonac_raka_7.pdf


20 Września 2017